Culture and Citizens in Shanghai, Expozitii in orasul Tulcea

Publicat Sâmbãtã, 16 Februarie 2013

Salveaza in Foursquare
Culture and Citizens in Shanghai

Universitatea „Andrei Şaguna” organizează, cu sprijinul Instituţiei Prefectului – judeţul Tulcea şi al Consiliului Judeţean Tulcea, vernisajul expoziției de postere “Culture and Citizens in Shanghai”, marţi 19 februarie 2013, orele 10:00, în holul Bibliotecii Județene “Panait Cerna” din Tulcea.

Festivitatea este prilejuită de sărbătorirea Anului Nou Chinezesc, anul Șarpelui Negru de Apă, simbol al inteligenței, înțelepciunii și cultivării spirituale și va fi onorată de  prezența Consulului General al Republicii Populare Chineze, Su Yanwen și a altor diplomați chinezi.

Expoziția este un dar primit de  Universitatea „Andrei Şaguna” din partea Bibliotecii din Shanghai, fiind vernisată la Constanța cu ocazia Zilei Naţionale a Chinei și a fost admirată de sute de studenți și alte persoane dornice să afle lucruri interesate despre cultura și civilizația din China.

Declarată Fereastră deschisă a Shanghai-ului în România, Universitatea „Andrei Şaguna” îşi onorează acest titlu prin organizarea a numeroase manifestări științifice și culturale dedicate Chinei, iar acest eveniment se înscrie pe linia acțiunilor dedicate schimburilor interculturale româno-chineze și a legăturilor dintre municipiile înfrățite: Tulcea – Suzhou și Constanța - Shanghai.

imagine: adevarul.ro

Pozitionare pe harta