Artefacte de os si corn - arta si mestesug in epoca regatului Dac, Expozitii in orasul Tulcea

Ghid local

Artefacte de os si corn

3.0 9

Publicat Marti, 20 Noiembrie 2012

Salveaza in Foursquare
Artefacte de os si corn vezi galeria de imagini

Expoziţia temporară "Artefacte de os si corn - arta si mestesug in epoca regatului Dac" este rezultatul colaborării fructuoase a mai multor instituţii cunoscute din domeniul muzeal și universitar:

• Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, Deva (iniţiator şi finanţator; curator: cercetător dr. Iosif Vasile Ferencz; arheolog drd. Marius Barbu; arheolog Mihaela Ion);
  • Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Istorie, Centrul de Cercetări de Istorie Naţională şi Europeană, Bucureşti (conf. dr. Corneliu Beldiman);
  • cercetător dr. Diana-Maria Sztancs, experţi ai domeniului); Muzeul „Castelul Corvinilor”, Hunedoara (arheolog dr. Cristian Constantin Roman);
  • Muzeul de Istorie Sighişoara (dr. Nicolae Teşcula, director); Asociaţia „ProCorvina”, Hunedoara.

Expoziţia se poate vizita în cadrul “Centrului Muzeal Ecoturistic Delta Dunării”, în perioada 19 noiembrie 2012 – 30 martie 2013.

Expoziţia etalează o concepţie originală şi un design special, cuprinzând materiale grafice (fotografii, desene, scheme) şi texte explicative ce ilustrează mediul animal în cursul celei de a doua epoci a fierului şi evoluţia utilizării complexe a elementelor scheletice animale (materiile dure animale) pe teritoriul României, precum şi elemente ale „bestiarului” dac în reprezentări de epocă pe artefacte precum vase ceramice, piese de bronz, aur şi argint, scenele Columnei Traiane etc. Acestora li se adaugă numeroase artefacte de os şi corn de cerb şi căprior, provenind din cercetările mai vechi sau recente efectuate în patru importante situri dacice din Transilvania de sud-vest şi Banat: Ardeu-„Cetăţuie” şi Hunedoara-„Grădina Castelului”, jud. Hunedoara; Sighişoara-„Wietenberg”, jud. Mureş; Unip-„Dealul Cetăţuica”, jud. Timiş.

Un produs multimedia original, special creat pentru acest prilej, rulează continuu - un film care redă în detaliu realizarea unor artefacte din materii dure animale („actor”: Marius Barbu; regia, imaginea şi montajul: Cristian Damiean).

3.0
Pozitionare pe harta