Zeci de saci cu deşeuri reciclabile, scoşi din Sfântu Gheorghe cu un pod plutitor, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Joi, 31 August 2017

Chiar daca este la capatul geografiei judetului si una dintre cele mai izolate comune, Sfantu Gheorghe se poate spune ca este un exemplu de buna practica atunci cand vine vorba despre colectarea deseurilor. Ieri, zeci de saci cu deseuri reciclabile au fost transportati cu un bac motor pe un pod plutitor pana la Murighiol, de unde intreaga cantitate a fost preluata de o firma specializata.

„Pe timpul verii un astfel de transport se realizeaza lunar, in timp ce pe timpul iernii, atunci cand Dunarea ne permite si nu este inghetata, transportul se face mai rar, la doua luni. Cantitatea de deseuri reciclabile este acum de 5 tone, dar difera de la luna la luna iar in saci, separat, avem sticle, pet-uri si hartie. Suntem foarte atenti cu aceasta colectare selectiva a deseurilor reciclabile", a declarat primarul comunei Sfantu Gheorghe, Valentin Sidorencu.