Se decontează motorina subvenţionată pentru trimestrul I, Stiri Social

Se decontează motorina subvenţionată pentru trimestrul I

Marti, 20 Iunie 2017

Se decontează motorina subvenţionată pentru trimestrul I

APIA anunta ca din data de 16 iunie a inceput plata ajutorului de stat la motorina folosita in agricultura. Perioada de plati este intre 16-20 iunie pentru ajutorul de stat cu reducerea accizei la motorina utilizata in agricultura, aferenta cantitatilor utilizate in perioada 1 ianuarie 2017-31 martie 2017. Valoarea nominala a ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina pentru acest an este de 1,4185 lei/litru.

Pentru trimestrul I, vor beneficia de reducerea accizei doar fermierii din sectoarele vegetal si zootehnic. Nu sunt prevazute sume pentru fermierii din sectorul imbunatatirilor funciare.