Salariile angajaților Inspectoratului Școlar, pe site-ul instituției, Stiri Social

Stiri » Social

Salariile angajaților Inspectoratului Școlar, pe site-ul instituției

Luni, 2 Aprilie 2018

Salariile angajaților Inspectoratului Școlar, pe site-ul instituției

La finalul saptamanii trecute, pe site-ul Inspectoratului scolar Judetean Tulcea au fost publicate veniturile brute primite de angajatii institutiei deconcentrate de la nivelul judetului nostru.

Cel mai mic salariu (dintre cei 30 de angajati) il primeste un sofer, care are un venit / salariu brut de peste 3.000 de lei (din care se scad contributiile la stat, de peste 40%).

Cel mai mare venit, asa cum era de asteptat, il primeste inspectorul scolar general, care are un venit brut de aproximativ 9.000 de lei (din care se scad, de asemenea, contributiile catre stat), respectiv inspectorii generali adjuncti - cu peste 8.800 de lei brut. Salariile, insa, sunt mai mici - putin peste 6.000 de lei pentru inspectorul general si putin peste 5.700 pentru adjuncti sai, diferenta fiind, in parte, gradatia de merit, acordata conform Legii nr. 153/2017.

Un inspector scolar cu norma intreaga in cadrul IsJ Tulcea are un salariu brut mai mic de 5.000 de lei, la care se adauga gradatia de merit (dupa caz).