Propuneri de modificare a legislației referitoare la medicina primară, Stiri Social

Stiri » Social

Propuneri de modificare a legislației referitoare la medicina primară

Luni, 15 Ianuarie 2018

Propuneri de modificare a legislației referitoare la medicina primară

Saptamana trecuta, oficialii Casei Nationale a Asigurarilor de Sanatate s-au intalnit cu ministrul Sanatatii, Florian Bodog, pentru a prezenta o serie de propuneri de solutionare a unor probleme semnalate de reprezentantii furnizorilor de servicii medicale si ai pacientilor, in scopul debirocratizarii si optimizarii activitatii in cadrul sistemului asigurarilor sociale de sanatate.

Despre medicul prescriptor

Astfel, reprezentantii CNAS spun ca, la momentul de fata, este in curs de finalizare un proiect de modificare a Legii 95/2006 care va redefini medicul prescriptor, in sensul ca responsabilitatea prescrierii de medicamente compensate pe baza de scrisoare medicala va reveni medicului care a elaborat schema terapeutica, in cazul in care reteta prescrisa respecta schema respectiva.

Totodata, vor fi revizuite si protocoalele terapeutice, in sensul largirii accesului pacientilor la tratamente, prin extinderea categoriilor de medici prescriptori pentru anumite medicamente.

Despre medicamentele acordate in baza scrisorii medicale