Programul evenimentelor culturale finanțate în acest an de Consiliul Județean Tulcea, Stiri Social

Stiri » Social

Miercuri, 21 Februarie 2018

Conform hotararii de Consiliu Judetean asumata, prin votul consilierilor judeteni, la finalul saptamanii trecute, in total vorbim de peste zece evenimente finantate, in acest an, cu fonduri ale bugetului judetean.

Anul a inceput cu organizarea zilei de 24 Ianuarie (Mica Unire), iar urmatorul eveniment sprijinit de CJ Tulcea este Festivalul International al Pastoritului (editia XV).

De asemenea, vor fi sustinute financiar Concursul International de Interpretare „George Georgescu" si Concursul National de Acuarela „Constantin Gavenea", evenimentele de 1 Iunie, Festivalul International de Folclor pentru Copii si Tineret „Pestisorul de Aur", organizarea zilei de 14 Noiembrie (Ziua Dobrogei), zilei de 1 Decembrie (Ziua Romaniei), dar si Concursul International de Pictura „Alexandru Ciucurencu" etc.

În total, suma alocata pentru aceste evenimente, pentru anul in curs, este 650.000 de lei. Cea mai mare alocare o va  avea 1 decembrie (100.000 de lei), in contextul in care, in acest an, se implineste un secol de la infaptuirea Marii Uniri (1 Decembrie 2018).