Premierea Concursului Naţional de pictură „Alexandru Ciucurencu”, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Premierea Concursului Naţional de pictură „Alexandru Ciucurencu”

Marti, 28 Noiembrie 2017

Premierea Concursului Naţional de pictură „Alexandru Ciucurencu”

Vinerea trecuta, in incinta Liceului de Arte „George Georgescu" din municipiu a avut loc vernisajul Expozitiei prilejuite de cea de-a XXVII-a editie a Concursului National de pictura „Alexandru Ciucurencu", moment urmat de festivitatea de premiere.

Juriul, format din cadre ale Catedrei de Arte Plastice a Liceului de Arte Tulcea, a avut de selectat din peste 200 de lucrari ale elevilor din clasele V - XII reprezentand liceele de arta din Bistrita, Ploiesti, Botosani, Bucuresti, Focsani, Braila, Targoviste si Tulcea. Finantarea premiilor a fost asigurata de Consiliul Judetean Tulcea (6.000 de lei) si Primaria Tulcea (1.500).

Gimnaziu

Clasa a V-a: Premiul I: Popa Florin Angelin (Tulcea); Premiul al II-lea: Enache Adrian Tiberiu (Tulcea); Premiul al III-lea: Marin George (Braila); Mentiune: Robu Loredana (Tulcea).

Clasa a VI-a: Premiul I: Andrici Ştefania Loredana (Tulcea); Premiul al II-lea: Carlan Irina (Tulcea); Premiul al III-lea: Pintea Tia (Bucuresti); Mentiune: Enache Silvia Ştefania (Tulcea); Mentiune: Mihai Ana (Tulcea).