Parcul arheologic Aegyssus IV, la Muzeul de Istorie și Arheologie, Stiri Social

Parcul arheologic Aegyssus IV, la Muzeul de Istorie și Arheologie

Marti, 26 Iunie 2018

Parcul arheologic Aegyssus IV, la Muzeul de Istorie și Arheologie

În perioada iunie - septembrie 2018, in Parcul „Monumentul Independentei"  se deruleaza proiectul Parcul Arheologic Aegyssus IV, Consiliul Local al Municipiului Tulcea si co-finantat de Institutul de Cercetari Eco-Muzeale „Gavrila Simion" Tulcea.

Organizator: Institutul de Cercetari Eco-Muzeale „Gavrila Simion" Tulcea

Colaboratori: Institutul de Arheologie al Academiei Romane, filiala Iasi si Universitatea Ludwig-Maximilian Munchen (Germania)

Ce spun organizatorii

„Proiectul se afla la a IV-a editie si a fost propus in cadrul Programului Parteneriate al Primariei Municipiului Tulcea urmarind dezvoltarea sectorului educatiei si activitatilor culturale in parteneriat cu institutiile de cercetare-dezvoltare si in acord cu politica UE, in intervalul 2014-2020.

Principalul obiectiv al acestui proiect consta in realizarea unui parc arheologic in situl AEGYSSUS. Astfel, vor fi valorificate din punct de vedere stiintific si turistic structurile antice cercetate in perioada 1971-1998.