Modificări aduse de noul contract cadru pentru serviciile de sănătate, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Modificări aduse de noul contract cadru pentru serviciile de sănătate

Luni, 11 Decembrie 2017

Modificări aduse de noul contract cadru pentru serviciile de sănătate

Proiectul de contract cadru a fost deja postat in dezbatere publica, astfel ca toti cei interesati pot citi toate modificarile pe site-ul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS).

Conform notei de fundamentare, vor aparea o serie de modificari concrete referitoare la modul in care vor fi gestionate cazurile care ajung in atentia furnizorilor de servicii medicale.

Noi servicii medicale decontate din FNUASS

Conform prevederilor din contractual cadru, se deconteaza din Fondul National Unic al Asigurarilor Sociale de Sanatate noi servicii aditionale acordate de medicii de familie, cum ar fi o spirometrie, o masurare ambulatorie a tensiunii arteriale pentru 24 de ore, teste rapide - analize medicale de laborator, pentru care incheie un act aditional la contractul de furnizare de servicii medicale in asistenta medicala primara, din fondul alocat serviciilor medicale paraclinice.

De asemenea, in cadrul activitatilor de suport, la nivelul asistentei medicale primare se elibereaza fisa sintetica pentru copilul incadrat in grad de handicap.