Memorial Tudor Toma la Şcoala din Nufăru, Stiri Social

Memorial Tudor Toma la Şcoala din Nufăru

Luni, 6 Noiembrie 2017

Memorial Tudor Toma la Şcoala din Nufăru

Sambata, in cadrul Programului „scoala Altfel - Sa stii mai multe, sa fii mai bun", s-a desfasurat „IN MEMORIAM NOSTER MAGISTER" – Toma Teodor, competitia – memorial de fotbal, ajunsa la cea de-a treia editie.

Competitia s-a desfasurat la scoala Gimnaziala „Vasile Alecsandri" din Nufaru, la initiativa directorului Sorina Mangu si in coordonarea profesorului Roberto-Stelian Iamandi, in baza acordului de parteneriat incheiat cu scoala Gimnaziala Bestepe.

De asemenea, activitatea desfasurata a fost sustinuta si de catre autoritatile locale, respectiv Consiliul Local al Comunei Nufaru, primar Ion Danila, si viceprimar Ciprian Solomencu, prezente si la competitie de altfel.

„Dorim sa pastram vie memoria dascalului, colegului si omului Toma Teodor prin acest gen de competitii sportive si, in acelasi timp, promovarea sportului ca modalitate de dezvoltare a spiritului de competitie si a fair - playului, respectul pentru sine si pentru ceilalti. Un alt obiectiv major l-a constituit formarea unor atitudini moral-civice pozitive fata de adversar.