Mâine, în Parcul Munţii Măcin, A opta ediţie a concursului „Tradiţii, Oameni şi Natură”, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Luni, 12 Iunie 2017

Concursul „Traditii, Oameni si Natura" ajuns la editia a VIII-a va avea loc maine, incepand cu ora 10.00, la Centrul de vizitare a Parcului National Muntii Macinului din comuna Greci, evenimentul fiind deja unul cunoscut pentru traditiile populare ale zonei.

Concursul ecologic dedicat Zilei Europene a Parcurilor va aduna echipaje formate dintr-un numar de pana la 12 persoane, insotite de un coodonator, si va avea trei probe: prima va fi de recunoastere a cinci specii din flora Muntilor Macin, in timp ce a doua si a treia proba vor fi de prezentare a mestesugurilor, traditiilor si obiceiurilor.

La precedentele sapte editii concursul de ecologie a adunat de fiecare data toate comunitatile locale din perimetrul Parcului National Muntii Macinului si premiile, chiar daca simbolice, au recompensat interesul copiilor si tinerilor pentru un astfel de eveniment.