Hotelul „Egreta” rămâne cu zece locuri de parcare, Stiri Actualitate

Hotelul „Egreta” rămâne cu zece locuri de parcare

Joi, 29 Iunie 2017

Hotelul „Egreta” rămâne cu zece locuri de parcare

Parcarea din centrul municipiului, respectiv din apropierea Hotelului „Egreta", are o suprafata de aproape 2.000 de m.p. si inseamna 50 de locuri de parcare.

De la 20 de locuri de parcare, cate prevedea contractul de concesiune - intre Consiliul Local Tulcea si societatea care detine hotelul - incheiat in 2005, numarul acestora a fost diminuat - prin reducerea de la 205 m.p. la 105 m.p. a terenului atribuit catre „Egreta" - in 2012 prin P.U.Z.-ul „Reconfigurare zona urbana".

Cum contractul de concesiune a expirat in mai 2017, societatea a solicitat prelungirea acestuia.

Legislatia prevede ca locurile de parcare aflate la o distanta mai mica de 50 de metri de unitatile hoteliere pot fi atribuite acestora prin inchiriere.

În consecinta, initiatorul Constantin Hogea recomanda consilierilor municipali sa aprobe atribuirea prin inchiriere a terenului de 105 m.p., aferent unui numar de 10 locuri de parcare. Contractul ar avea o durata de 5 ani, iar chiria anuala ar urma sa fie de 2.483 de lei.