Filiala Crucii Roşii vrea să-şi extindă proiectele de succes în mai multe localităţi, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Miercuri, 14 Iunie 2017

Presedintele filialei Tulcea a Crucii Rosii a facut o scurta inventariere a celor mai importante proiecte derulate in ultimele luni la nivelul judetului nostru. Un impact deosebit a avut proiectul prin care s-a asigurat tratament stomatologic gratuit pentru batranii din centrul „Sf. Nectarie" de pe strada Mircea Voda din municipiu, dar si cel prin care s-a acordat o masa calda unor copii din Tulcea si Isaccea.

„Ambele proiecte s-au dovedit a avea rezultate foarte bune, astfel ca speram sa gasim resurse pentru a le extinde si in alte zone ale judetului", a transmis dr. Valcu.

De asemenea, domnia sa a vorbit si despre un proiect derulat cu sprijinul Consiliului Judetean Tulcea, prin care au fost organizate cursuri de prim ajutor in mai multe scoli din judet (care au fost dotate, de asemenea, cu genti si dulapuri de prim ajutor).

„A fost un proiect foarte bine primit la nivelul comunitatilor, la nivelul conducerii scolilor, pe care am dori sa il aducem si in municipiu", a mai transmis dr. Dumitru Valcu.