Febra butonoasă, în continuare o problemă la nivelul județului Tulcea, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Febra butonoasă, în continuare o problemă la nivelul județului Tulcea

Luni, 12 Martie 2018

Febra butonoasă, în continuare o problemă la nivelul județului Tulcea

În anul 2017, conform Metodologiei de Supraveghere a Centrului National de Prevenire si Control al Bolilor Transmisibile, s-a efectuat supravegherea Febrei Butonoase in judetul Tulcea.

În ultimii ani s-a inregistrat o crestere importanta a numarului de cazuri de febra butonoasa la persoanele in varsta, pensionari, posesori de animale domestice/de companie.

„Numarul de cazuri evidentiaza faptul ca febra butonoasa este o importanta problema de sanatate locala care necesita masuri ferme luate atat de autoritatile locale privind cainii comunitari si dezinsectia spatiilor verzi din parcuri sau din apropierea apei cat si de medici prin educatia sanitara a populatiei", se arata in raportul de activitate a Directiei de Sanatate Publica Tulcea.

Cazurile sunt mai rar intalnite la grupele mici de varsta, afectata in mod special fiind populatia adulta si persoane varstnice, posesori de animale domestice/companie.

În anul 2017 s-au inregistrat 36 de cazuri suspecte din care  21 confirmate, noua cazuri probabile si sase cazuri infirmate.