Distinşii Nicolae Mihai şi Victor Iancu sunt Cetăţeni de onoare ai municipiului, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Distinşii Nicolae Mihai şi Victor Iancu sunt Cetăţeni de onoare ai municipiului

Miercuri, 29 Noiembrie 2017

Distinşii Nicolae Mihai şi Victor Iancu sunt Cetăţeni de onoare ai municipiului

Ieri, de la ora 10.00, Consiliul Local Tulcea s-a intrunit in sedinta extraordinara pentru a aproba doua proiecte prin care lui Mihai Nicolae si Victor Iancu, personalitati ale vietii economice si sociale ale comunitatii tulcene, li s-a conferit titlul de „Cetatean de onoare al Municipiului Tulcea".

Proiectul privindu-l pe Nicolae Mihai a fost intocmit la solicitarea lui Constantin Costan, a Uniunii Judetene a Pensionarilor Tulcea si a lui Ştefan Gavrila, iar titlul de „Cetatean de onoare" i-a fost atribuit nominalizatului pentru „disponibilitatea si devotamentul, onestitatea si modestia, tenacitatea si consecventa ce i-au caracterizat aceasta activitate, pentru atitudinea calma, caldura sufleteasca, altruismul, bunatatea si toleranta in comportament, care au fost recunoscute si apreciate in timp de toti cei cu care a colaborat, pentru atasamentul fata de valorile tulcene si pentru dragostea fata de oamenii locului". Nascut pe 12 septembrie 1937 in comuna galateana Independenta, Nicolae Mihai a absolvit Institutul Politehnic Galati, Facultatea de Tehnologie a Produselor Alimentare.