Dezbatere pe bugetul Municipiului – în 2018 plecăm cu 86,5 milioane lei mai puţini ca în 2017, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Vineri, 9 Februarie 2018

Poiectul de buget pentru anul 2018 a fost in dezbatere publica ieri, la Sala 7 a Primariei Tulcea, si daca era de asteptat ca sala sa fie neincapatoare „societatii civile", ei bine, pana la urma aceasta dezbatere s-a dovedit a fi un dialog intre membrii unui partid politic fara reprezentare in Consiliul local si executivul Primariei Tulcea, cu sporadice interventii din partea presedintelui Comisiei Buget Finante din cadrul Consiliului local si anume consilierul local Dorin Ţiu.

Timp de aproape o ora, dezbaterea a fost sub forma unei emisiuni de genul „raspundem ascultatorilor", cu intrebari de tot soiul venite din partea dreapta a mesei, pentru partea stanga reprezentata de functionarii Directiei Economice. Pentru ca „emisiunea" s-a vrut mai degraba una cu iz electoral, desi cei din sala aveau convingeri politice prea bine definite, nu vom insista pe setul de intrebari puse in dezbatere ci va vom prezenta, cat se poate de succint si obiectiv, principalele coordonate ale bugetului din acest an, asa cum este el proiectat, cu precizarea ca ar mai putea suferi modificari la votul in plenul Consiliului local.