Deputatul PSD Tulcea, Neviser Zaharcu, propune modificarea criteriilor de acordare a venitului minim garantat, Stiri Politica

Stiri » Politica

Marti, 12 Iulie 2016

Deputatul PSD Tulcea, Neviser Zaharcu, vine in sprijinul primarilor din Romania care intampina probleme cu aplicarea actelor normative privind acordarea venitului minim garantat, solicitand modificarea criteriilor acestora, printr-o interpelare parlamentara adresata ministrului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice, Dragos Nicolae Pislaru.

„Un numar important de primari din judetul Tulcea, dar si din alte zone ale tarii, va solicita, prin intermediul meu, modificarea modului de aplicare a Legii nr. 416/2001 si a H.G. nr. 50/2011. Practic, edilii sunt nemultumiti de criteriile privind beneficiarii acestor acte normative, deoarece actualele conditii favorizeaza obtinerea venitului minim garantat de catre persoane care chiar au o situatia materiala acceptabila, mult peste media unor familii sarace".

Cititi amanunte in editia tiparita a cotidianului Obiectiv!