Cresc veniturile medicilor de familie, Stiri Social

Cresc veniturile medicilor de familie

Vineri, 23 Februarie 2018

Cresc veniturile medicilor de familie

Pentru luna decembrie, cea mai mare suma alocata pentru functionarea unui cabinet de medicina de familie era de 25.000 de lei (pentru un cadru medical care activeaza in zona Deltei Dunarii si care beneficiaza, asadar, de sporul de 200% acordat pentru conditiile din aceasta parte a tarii). Este singurul medic care a primit, in aceasta luna, peste 20.000 de lei pentru functionarea cabinetului.

În total, 60 medici de familie din judetul nostru (peste jumatate din cei care au contract cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate Tulcea) au incasat, pentru luna decembrie, sume mai mari de 10.000 de lei.

Creste punctul per capita in medicina primara

Conform informatiilor furnizate de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS), in cadrul noului contract cadru pe anul in curs sunt prevazute majorari pentru medicii de familie.

Astfel, pentru medicina primara, va-loarea minima garantata a punctului per capita creste la 5,8 lei (4,8 lei in prezent), iar valoarea minima garantata a punctului pe serviciu la 2,8 lei (2,2 lei in prezent).