Comunitatea din „Caraibil”, în sărbătoare, Stiri Social

Comunitatea din „Caraibil”, în sărbătoare

Vineri, 25 August 2017

Comunitatea din „Caraibil”, în sărbătoare

Sambata, satul Colina din comuna Murighiol ajunge la zi de sarbatoare: fiii satului Colina sunt asteptati pe meleagurile natale, pentru a sarbatori ziua comunitatii locale.  Daca evenimentul a inceput, in urma cu cativa ani, ca o petrecere campeneasca in  care fiii satului reveneau pe plaiuri natale, acum a capatat o amploare deosebita, reunind invitati din tot judetul, devenind un reper in ceea ce inseamna sarbatorile comunei Murighiol.

Este al saselea an in care are loc aceasta intalnire anuala a fiilor satului Colina, cunoscut in trecut si sub denumirea de Caraibil. În anul 1964, printr-un decret dat de Gheorghe Gheorghiu-Dej, a fost schimbata denumirea satului din Caraibil, iar incepand cu data de 1 ianuarie 1965, acesta s-a numit Colina.  Aparuta anterior anului 1850, aceasta asezare a fost locuita, pentru o buna perioada, de tatari si turci. De atunci, numarul turcilor si tatarilor s-a redus constant, ei fiind inlocuiti cu romani si rusi-lipoveni.