Burse majorate pentru elevii tulceni, Stiri Social

Burse majorate pentru elevii tulceni

Vineri, 27 Octombrie 2017

Burse majorate pentru elevii tulceni

Veste buna pentru elevii tulceni: cuantumul burselor a fost majorat prin hotarare a Consiliului Local Tulcea, propunerea Comisiei Economice, enuntata de Dorin Țiu, fiind votata de toti cei 21 de alesi locali ai municipiului.

Initiatorul a propus sa se acorde un numar de 2.190 de burse pentru elevii din invatamantul preuniversitar de stat in anul scolar 2017 - 2018, iar cuantumul acestora sa fie: a) 75 de burse de performanta - 100 de lei/bursa/luna;

b) 1.801 de burse de merit - 60 de lei/ bursa/luna; c) 43 de burse de studiu - 50 de lei/bursa/luna; d) 271 de burse sociale - 50 de lei/bursa/luna.

Propunerea are sustinere financiara

Propunerea Comisiei Economice a primit sustinerea Directiei Economice a Primariei Tulcea, directorul Alina Antonescu afirmand ca exista sustinere financiara pentru aceasta.

Ca atare, cuantumul se modifica dupa cum urmeaza: bursa de performanta - 200 de lei; bursa de merit - 90 de lei; bursa de studiu si bursa sociala - 70 de lei.