Bătrânul ulm din municipiu e monument al naturii, Stiri Social

Bătrânul ulm din municipiu e monument al naturii

Luni, 2 Iulie 2018

Bătrânul ulm din municipiu e monument al naturii

Un copac din municipiul nostru tocmai a fost declarat monument al naturii. Este un arbore din specia „ulm de munte", mai exact cel situat pe str. Isaccei, in vecinatatea bl. I4 (langa ansamblul „Garofita").    Arborele este deja inventariat in Registrul local al Spatiilor Verzi, in fisa imobilului nr. 178, identificat cu nr. 17.782, avand urmatoarele carac­teristici: diametru - 110 cm, inaltime - 18 m, coronament - 9 m, varsta - ba­tran, stare de viabilitatea - foarte buna, neocrotit.     „Avand varsta estimata la 115 ani, este considerat cel mai batran arbore de pe teritoriul municipiului.

Cu o configuratie speciala, plantat in panta, intr-o zona centrala, cu o pozitie inedita, arborele impresioneaza prin longevitate. Caracteristicile sale au atras si atentia cetatenilor, care si-au exprimat dorinta ca acest arbore sa fie protejat. Acest arbore secular - ulm de munte (Ulmus glabra) – intruneste caracteristicile pentru a fi declarat monument al naturii, iar aceasta se face prin hotarare a Consiliului Local Tulcea", motiveaza initiatorul proiectului.