APIA „dă” motorina cu acciză redusă pe trimestrul III, Stiri Social

APIA „dă” motorina cu acciză redusă pe trimestrul III

Joi, 19 Octombrie 2017

APIA „dă” motorina cu acciză redusă pe trimestrul III

Doar pana la data de 31 octombrie, inclusiv, la APIA se mai pot depune cererile de plata a ajutorului pentru cantitatile de motorina achizitionate si utilizate in agricultura, aferente perioadei iulie-septembrie a.c. (trimestrul al III-lea).

Beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil de finantare pentru anul 2017 depun cererile de solicitare a ajutorului de stat insotite de o situatie centralizatoare privind cantitatile de motorina achizitionate si utilizate in aceasta perioada, documentele prevazute de Ordinul MADR 1727/2015, precum si formularistica necesara aplicarii schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizata in agricultura, cu modificarile si completarile ulterioare.

Valoarea accizei pentru anul 2017 este de 1,4185 lei/litru si se acorda ca ajutor de stat sub forma de rambursare.

Cererile de plata pot fi depuse la APIA de catre administratorul sau imputernicitul acestuia, caz in care imputernicirea este insotita de copia actului de identitate al persoanei imputernicite.