Ansamblul Baladele Deltei, la „Festivalului Național Sărbătoarea Iilor”, Stiri Social

Stiri » Social

Ansamblul Baladele Deltei, la „Festivalului Național Sărbătoarea Iilor”

Luni, 25 Iunie 2018

Ansamblul Baladele Deltei, la „Festivalului Național Sărbătoarea Iilor”

În perioada 23-24 iunie 2018, sub genericul „ROMÂNIA 100", Primaria Comunei Cezieni din judetul Olt, in parteneriat cu Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale al Judetului Olt organizeaza cea de-a XXXIV-a editie a „Festivalului National Sarbatoarea Iilor", proiect cultural dedicat Centenarului, cu titlul: „Romania - 100 de ani de la Marea Unire. Ia – document incontestabil al identitatii nationale si perenitatii poporului roman".

Urmand a se desfasura in comuna Cezieni, din judetul Olt, „Festivalul National Sarbatoarea Iilor" are ca scop, conform organizatorilor, „promovarea valorilor culturale traditionale, o obiceiurilor si traditiilor, a cantecelor si dansurilor romanesti atat de bine primite si apreciate la nivel national, cat si international", si va cuprinde:

– Simpozionul „Romania - 100 de ani de la Marea Unire. Ia – document incontestabil al identitatii nationale si perenitatii poporului roman";

– Parada portului popular;

–  Hora iilor.