Alegeri locale parțiale la Beidaud: prezență la vot peste așteptări, Stiri Actualitate

Stiri » Actualitate

Alegeri locale parțiale la Beidaud: prezență la vot peste așteptări

Duminicã, 11 Iunie 2017

Alegeri locale parțiale la Beidaud: prezență la vot peste așteptări

Astazi, la Beidaud, peste 1.200 de alegatori sunt chemati la urne pentru alegerea primarului, comuna din sudul judetului fiind un caz particular in Romania: a functionat pana saptamana aceasta si fara primar, si fara viceprimar, „executivul" fiind condus de un consilier cu atributii de primar si de viceprimar.

Prezenta la vot este peste asteptari in primele cinci ore ale scrutinului pentru alegerea primarului. Pana la ora 12.00, votasera aproape 40% dintre alegatori (38,74%) ceea ce, la acest reper orar, insemna aproape dublu fata de alegerile de anul trecut. În comuna Beidaud sunt asteptati la vot 1248 de alegatori care au doar patru optiuni pe buletinul de vot.

Pana la ora 19.00, prezenta la vot  la Beidaud a fost de 66,37%.

Potrivit conducerii Biroului Electoral din localitate, pana la aceasta ora nu au fost inregistrate sau semnalate evenimente care sa afecteze buna desfasurare a procesului de votare.