Şcoala de Arte şi Meserii Nr.3 Tulcea, Şcoli in orasul Tulcea

Publicat Sâmbãtã, 16 Iunie 2012

Salveaza in Foursquare
Şcoala de Arte şi Meserii Nr.3

Scopul urmărit de Şcoala de Arte şi Meserii Nr. 3 Tulcea îl reprezintă formarea de competenţe şi aptitudini necesare absolvenţilor pentru o integrare eficientă în viaţa socială şi politică, precum şi punerea în valoare a unor resorturi moderne de stimulare a creativităţii, initiaţivei şi a spiritului participativ al elevului în cadrul unei oferte educaţionale diversificate, care să-i permită accesul pe piaţa muncii în cadrul U.E.

Şcoala noastră are şi va avea uşile deschise pentru toţi cei care au nevoie de educaţie (copii, tineri, adulţi), indiferent de etnie, religie şi starea socială, pentru a asigura cunoaşterea şi acceptarea reciprocă în vederea unei convieţuiri armonioase; vom realiza un învăţamânt de calitate pentru formarea de capacităţi intelectuale şi abilităţi practice prin transmiterea spre însuşire a cunoştinţelor ştiinţifice, umaniste, tehnice şi estetice; elevii vor asimila tehnici de muncă necesare instruirii şi autoinstruirii permanente; formarea conştiinţei şi conduitei moral – civice în spiritul drepturilor fundamentale ale omului, al demnităţii şi toleranţei; o dezvoltare fizică armonioasă, cultivarea sensibilităţii şi respectului faţă de mediul înconjurător; formarea abilităţilor practice necesare unor activităţi producătoare de bunuri materiale şi servicii necesare comunităţii – toate acestea având ca scop final o integrare cu succes în viaţa socială a tinerilor absolventi, viitori cetăţeni ai Europei.

Oferta educaţională a Şcolii de Arte şi Meserii Nr. 3 din Tulcea este foarte diversificată, ea incluzuzând învăţământ preprimar (2 grupe), primar (4 clase care funcţionează în alternativă educaţională „Step by step”), gimnazial (5 clase), şcoala de arte şi meserii şi an de completare (toate forma de zi). Elevii cuprinşi în şcoala de arte şi meserii, respectiv anul de completare, sunt pregătiţi, în anul şcolar 2008 – 2009, în următoarele domenii:

• comerţ, calificare profesională nivel 1
  • lucrător în comerţ (o clasa a IX-a şi două clase a X-a) şi nivel 2
  • comerciant vânzător (o clasă);
  • estetica şi igiena corpului omenesc, calificare profesională nivel 1
  • lucrător pentru estetica şi igiena corpului omenesc (o clasă a IX-a şi una a X-a) şi nivel 2
  • frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist (o clasă);
  • turism şi alimentaţie, calificare profesională nivel 2
  • ospătar (chelner) vânzator în unitaţi de alimentaţie (o clasă).

Adresa: str. Avram Iancu, nr. 61 A,
Tel./fax: 0240.515.554
Email: scoala3tl@yahoo.com
Site web: http://sam3tulcea.licee.edu.ro/

Miercuri, 26 Mai 2010 @ 20:48

La acesta scoala invat si eu ,e frm,profi sunt d treaba,e totul OK,

Georgiana

Luni, 28 Iunie 2010 @ 15:43

mai am unele semne de intrebare in legatura cu aceasta scoala ....dar profilulu ma tenteaza.....zona nu prea

Gabi Stoica

Sâmbãtã, 10 Iulie 2010 @ 21:01

Sa stii k e f tare scoala. In scoala exista si un ansamblu de dansuri traditionale care a participat la festivaluri internationale si nationale... asa ca va asteptam sa fiti prietenii nostrii

#*madu:x!

Joi, 23 Decembrie 2010 @ 13:33

Prima data am plans ogroaza kand am aflat la schoala asta dar acum...este prea tare profesori sunt super! cu unii profesori mai si glumim dau numai note mari este super tare!

Mihaela

Luni, 7 Martie 2011 @ 17:07

Se mai fac ore cu Profilul frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist Anu acesta?

denysa

Vineri, 21 Decembrie 2012 @ 15:22

da se mai fac in continuare ...:

Duminicã, 10 Aprilie 2011 @ 17:17

scoala ASTA ESTE CEVA FRUMOS DAR ZONELE SUNT CAM URATE SI TE FAC SA NU MAI STAI IN ACEASTA SCOALA

Vineri, 13 Mai 2011 @ 13:02

scoala asta e frumoasa dar sunt multi tigani si te face sa pleci de acolo se mai fac comert si estetica

Luni, 17 Octombrie 2011 @ 23:02

SCOALA SI PROFESOARELE DDIN TREABA ASTA SUNT DE TREABA

Sâmbãtã, 19 Noiembrie 2011 @ 20:14

nu me-a placut din prima zi scoala asta si nici nu o sami placa

manuela

Duminicã, 20 Noiembrie 2011 @ 13:05

e prea tare scoala o sa vini si eu acolo

Joi, 29 Decembrie 2011 @ 00:01

as vrea sa stiu si eu, elena crisan mai preda acolo?

Georgiana

Miercuri, 9 Mai 2012 @ 15:08

vreau sa intru la acest scoala ? dar ma mai gandesc acum

5.0