Liceul de Arta George Georgescu Tulcea, Licee in orasul Tulcea

Publicat Sâmbãtã, 16 Iunie 2012

Salveaza in Foursquare
Liceul de Arta George Georgescu

Dupa aproape doua decenii de existenta, Liceul de Arta “George Georgescu” s-a impus ca una dintre cele mai importante scoli vocationale din tara.

Singularitatea Liceului de Arta în peisajul scolii tulcene face din acesta furnizorul unic al dublei educatii, artistice si generale. În politica sa educationala, Liceul de Arta are în centru elevul, care este sustinut si încurajat în a-si forma deprinderi si a asimilia cât mai multe cunostinte - pe de o parte - si de a face performanta, pe de alta parte. Ambele directii se refera atât la pregatirea vocationala, cât si la cea generala. Valorile respectate si promovate de scoala converg catre un învatamânt de calitate atât vocational, cât si general, sustinut de un corp profesoral bine pregatit si cu experienta. Prin toate acestea, scoala spera sa satisfaca asteptarile diverselor grupuri de interes, intern si extern: elevi, parinti, comunitate.

Liceul de Arta „George Georgescu” este singura unitate de învatamânt artistic din Tulcea.
Activitatea elevilor Liceului de Arta, este cunoscuta la nivelul comunitatii, prin numeroasele manifestari artistice la care participa acestia (concerte, recitaluri, spectacole, expozitii). Comunitatea primeste informatii în legatura cu Liceul de Arta „George Georgescu” prin oferta educationala a acestuia prezentata la „Târgul de oferte educationale” si prin derularea proiectului „Caravana artelor”.

Structura Scolara

Învatamântul primar, gimnazial si liceal se organizeaza în forma de învatamânt de zi, iar cursurile se desfasoara în doua incinte, astfel: în incinta din strada S-lt. Gavrilov Corneliu nr. 166, clasele I-IV — profil muzica; V-VIII — profil muzica si arte plastice; în incinta din str. Miron Costin nr. 37, clasele IX-XII, muzica, arte plastice si teatru, atelierele de creatie plastica.

Corp A:
    • viori (44)
    • alte instrumente (40)
  • Instrumente muzicale:
    • sevalete, mulaje ipsos (24)
    • materiale din dotarea laboratoarelor, pupitre orchestra (3)
    • computere (40)

Adresa: Slt. Corneliu Gavrilov, Nr. 24
Telefon: 0240.784198
Site web: http://www.liceuldeartatulcea.ro

Joi, 2 Septembrie 2010 @ 22:13

e super tare k ji eu sunt