Dizolvarea Consiliului Local I.C. Brătianu, amânată de instanţă, Stiri Politica

Dizolvarea Consiliului Local I.C. Brătianu, amânată de instanţă

Joi, 19 Septembrie 2013

Dizolvarea Consiliului Local I.C. Brătianu, amânată de instanţă

Procesul in care Institutia Prefectului Tulcea a solicitat ca instanta sa dispuna dizolvarea Consiliului Local I.C. Bratianu a primit un nou termen, anume pentru data de 8 octombrie. Cauza a fost amanata pentru lipsa aparatorului si pentru comunicarea cererii completa­toare.

CL I.C. Bratianu nu s-a mai intrunit din aprilie 2013, desi au fost emise convocatoare in fiecare luna.

„Este regretabil ceea ce se intampla! La atatea luni dupa alegerile locale din iunie 2012, in toiul mandatului, comuna este legata de maini si de picioare, in lipsa reglementarilor privitoare la investitii, de exemplu. E pacat! Dupa ce se va pronunta instanta, vom mai astepta inca sase luni, sa organizam si sa desfasuram alegeri locale partiale pentru un nou consiliu local", ne-a de­clarat primarul Viorel Chirita (Partidul Social Democrat).

Cele doua tabere din cadrul legisla­tivului comunal sunt formate din 2 consilieri UNPR, 1 PP - DD, 1 PDL si 1 PNL, pe de o parte, respectiv 3 PSD si 1 PNL, de cealalta.

Daca ar fi fost functionala, USL defila.