Ziua mondiala a mediului - planeta are nevoie de tine, Evenimente in Tulcea

Tulcea TL 2.0 5 7 Ziua mondiala a mediului - planeta are nevoie de tine

Salveaza in Foursquare
Ziua mondiala a mediului - planeta are nevoie de tine

Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii Tulcea marcheaza acest important eveniment de mediu prin actiuni specifice care se vor derula in municipiul Tulcea si in perimetrul R.B.D.D., cu participarea autoritatilor, institutiilor si organizatiilor locale, nationale si internationale.

Programul de actiuni organizat in perioada 01 - 07 iunie face parte din suita de manifestari "Saptamana mediului tau" initiata de Ministerul Mediului si cuprinde:

• 1 iunie 2009 - De ziua copiilor s-a organizat o actiune in Parcul Personalitatilor din Tulcea, in care 50 de elevi ai Scolii Grigore Antipa si voluntari de la Centrul de Informare si Educare in Managementul Deseurilor al Primariei municipiului Tulcea, au desenat pe asfalt planta simbol a Deltei Dunarii - nufarul.
  • 3 iunie 2009 - Reprezentantii institutiei participa la Conferinta cu tema "Utilizarea mediului; oportunitati si cerinte pentru dezvoltarea durabila" organizata de Ministerul Mediului la Bucuresti
  • 4 iunie 2009 - Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii, prin angajatii proprii si in colaborare cu administratiile publice, scolile si institutiile locale, vor organiza actiuni de ecologizare atat a zonelor naturale din RBDD, a traseelor turistice, cat si a zonelor din apropierea localitatilor deltei
  • 5 iunie 2009 - Organizarea de expozitii tematice in cadrul Centrului Ecoturistic Delta Dunarii din Tulcea:
  1. Expozitie de afise cu tematica ecologica intitulata "O sansa Dunarii Albastre" - editia a X-a. Incepand cu anul 2000 Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii, in parteneriat cu Liceul de Arta "George Georgescu' Tulcea au lansat Concursul National de Proiecte de Afise cu tematica ecologica intitulat "O sansa Dunarii Albastre"
  2. Expozitia "MiniEuropa la Tulcea" si parada costumelor realizate din materiale reciclabile. Se vor expune machete reprezentand tarile din cadrul Uniunii Europene, realizate din materiale reciclabile, de catre elevii scolilor tulcene
  • 5 - 7 iunie 2009 - Actiuni de constientizare publica in localitatea Sf. Gheorghe
  1. In cadrul evenimentului "Apa uneste frontierele tarilor" organizat in parteneriat cu Apa Nova Bucuresti, se va organiza un seminar international cu mese rotunde, dezbateri si ateliere de lucru, concentrate pe problemele mediului inconjurator si pe modalitatile de cooperare in acest sens; de asemenea se vor expune lucrari realizate de artistul plastic Toader Gheorghe, reprezentand pasari sculptate in lemn si alte aspecte caracteristice spatiului deltaic.
  2. In cadrul proiectului "Delta Dunarii - Peisajul anului, 2007 - 2009" ce se deruleaza in parteneriat cu Organizatia "Prietenii Naturii International" (NFI) Austria si reprezentantii lor nationali - Asociatia Prietenii Naturii Romania - si cu sprijinul autoritatilor publice locale si nationale, in data de 6 iunie 2009, se va inaugura oficial traseul tematic Natura Trail Sf. Gheorghe
  3. Alte actiuni de celebrare se vor organiza si in terirotriul RBDD in coordonarea Centrelor de informare si educatie ecologica de la Crisan si Sulina

Ziua Mondiala a Mediului, celebrata in fiecare an pe 5 iunie, este unul din principalele mijloace prin care Natiunile Unite stimuleaza constientizarea Internationala asupra problemelor de mediu si sporeste atentia si actiunile factorilor politici.

Sloganul propus pentru Ziua Mondiala a Mediului 2009 este "Planeta are nevoie de tine ! Uniti, combatem schimbarile climatice" prin care se recunoaste ca schimbarile climatice reprezinta problema care defineste era noastra si atrage atentia asupra necesitatii implicarii individuale in rezolvarea acestei probleme.

A.R.B.D.D. - Ocorteste natura si pastreaza traditiile®

Guvernator, Grigore Baboianu

anonim

Miercuri, 19 Mai 2010 @ 22:36

E foarte bine sa ajutam planeta in fiecare zi,nu numai pe 5 iunie.Pentru ca avem si noi nevoie de ea,curata,nu murdara!

Raspunde-i

2.0
Unde?

Cand?