Ziua Internationala a Copilului, Evenimente in Tulcea

Ziua Internationala a Copilului

Faleza municipiului Tulcea Faleza municipiului Tulcea Tulcea TL 3.0 5 12 Ziua Internationala a Copilului

Salveaza in Foursquare
Ziua Internationala a Copilului

Ce este 1 Iunie, Ziua Internationala a Copilului ?

Multe bucurii pentru copii, baloane colorate, jucarii, dulciuri, hainute noi, jocuri si distractii in parcuri, prietenii noi, generozitate, dragoste, inocenta, puritate, duiosie, pictura, dansuri, plimbari, desene pe asfalt, filme, urari, felicitari.

Din istoricul momentelor mai importante ale miscarii de promovare a drepturilor copilului:

• 1924 - Adoptarea de catre Liga Natiunilor Unite a Declaratiei Drepturilor Copilului;
  • 1925 - Conferinta mondiala pentru protejarea si bunastarea copiilor, organizata la Geneva;
  • 1989 - Adunarea Generala a Natiunilor Unite adopta la 20 noiembrie Conventia privind Drepturile Copilului;
  • 1990 - Parlamentul Romaniei ratifica si el Conventia Natiunilor Unite (in luna septembrie);

Ziua Copilului este sarbatorita in lume la date diferite, in functie de istoria nationala a fiecarei tari. Astfel:

• In 25 de tari, in majoritate foste sau actual comuniste la 1 Iunie;

Vesticii au date separate acordand in general, mai putina atentie acestei sarbatori:

• Germania, partea de est, la 1 Iunie;
  • Germania, partea vestica, la 20 Septembrie;
  • Polonia , Cehia, Romania etc, la 1 Iunie;
  • India, la 14 Noiembrie;
  • Japonia, Coreea de Sud, la 5 Mai;

A acorda atentie copiilor este o datorie dar si o bucurie si tocmai de aceea Primaria Municipiului Tulcea va organiza in perioada 30 mai - 1 iunie 2009 o serie de manifestari dedicate acestora.

Printre aceste activitati se numara o reprezentatie de teatru de papusi pentru copii "Vasilache si Marioara" ce va avea loc pe Faleza Dunarii in data de 30 mai, incepand cu ora 17:00, un concurs off-road de biciclete, ce va fi organizat in date de 31 mai, ora 10:00 pe lacul Ciuperca precum si un spectacol artistic ce va avea loc in aceeasi zi, la ora 17:00, pe scena amplasata pe Faleza Dunarii.

Pe toata perioada manifestarilor, intreaga Faleza a Dunarii se va transforma intr-un "taram al copilariei", fiind amplasate o serie de locuri de joaca dedicate copiilor. Pe acestia ii asteapta, in aceasta perioada, si alte surprize precum demonstratii de echitatie (cu ponei si cai), jocuri, concursuri, face-painting, baloane modelabile si multe altele.

3.0
Unde?

Faleza municipiului Tulcea

Cand?