Săptămâna în familie, săptămâna fără TV, Evenimente in Tulcea

Săptămâna în familie, săptămâna fără TV

Ludoteca Bibliotecii Judeţene Panait Cerna Ludoteca Bibliotecii Judeţene Panait Cerna Tulcea TL 2.0 5 14 Săptămâna în familie, săptămâna fără TV

Salveaza in Foursquare
Săptămâna în familie, săptămâna fără TV

În perioada 22-28 nov 2010 Biblioteca Judeţeană “Panait Cerna”,  în colaborare cu Zibo, vă invită să participaţi la campania ”Săptămâna în familie, săptămâna fără televizor”. Prin aceasta se doreşte implicarea copiilor, a părinţilor şi a profesorilor în activităţi educative, în defavoarea televizorului.

Ţinând cont că anual, un copil petrecere mai multe ore în faţa televizorului decât la şcoală şi că prin conţinutul inadecvat unele emisiuni propagă în rândul copiilor atitudini antisociale, săptămâna aceasta părinţii şi profesorii sunt rugaţi să ţină televizorul şi calculatorul închis cel putin o zi, să limiteze accesul copiilor la maxim o ora pe zi. În timpul în care copilul nu se va uita la televizor sau nu va fi în faţa calculatorului, vă propunem să organizaţi acţiuni cu familia, plimbări în aer liber, vizite la muzee şi nu în ultimul rând la bibliotecă.

Joi, în data de 25 noiembrie 2010, ora 10,  în spaţiul Ludotecii se vor  desfăşura activităţi sub genericul ”Clubul de lectură” care vor cuprinde prezentare de carte, lectură individuală, împartăşirea impresiilor prin repovestiri şi atelier de creaţie(desene inspirate din poveşti); va fi desemnată ”Zâna poveştilor”, organozată o expoziţie cu desenele executate în cadrul atelierului. În această activitate vor fi antrenaţi şi părinţii care vor fi îndemnati să ofere propriul exemplu citind cartea preferată, folosind biblioteca. Parteneri : Gradiniţa Scolii „Grigore Antipa”-ed. Mariana Şapera, Grădiniţa Particulară ”Tic-Pitic” - ed. Roxana-Cristina Bogdan, Grădiniţa nr. 19 - ed Ligia Tufecciu / ed. Tamara Muntean

D-na educatoare Mariana Şapera precizeaza că ”în ultimii ani televizorul, calculatorul, jocurile video au îndepărtat copiii de carte şi de bibliotecă. Este datoria educatorilor să îndrepte atenţia copilului spre adevăratele valori culturale, să-i formeze capacitatea de a alege cele mai eficiente căi pentru a se informa, să îl înveţe să preţuiască obiectul carte, frumuseţea şi bogăţia sa, să-l ajute  să descopere plăcerea şi bucuria lecturii, a cărţilor.

Tot pe 25 noiembrie 2010, ora 14, Sala de lectură pentru copii organizează la Sala Mediatecă "Pledoarie pentru lectura". Alături de copiii claselor a II-a şi a III-a de la Şcoala Constantin Găvenea şi Şcoala 12, părinţii, bunicii şi educatorii lor, sunt invitaţi domnul primar Constantin Hogea, care va citi o poveste şi doamna psiholog Bodnar Anca, cu o expunere despre efectele negative al televizorului.

Dacă vreţi să formaţi copii excepţionali, citiţi-le poveşti. Dacă vreţi să ajungă geniali, citiţi-le şi mai multe poveşti” – Albert Einstein

2.0
Unde?

Ludoteca Bibliotecii Judeţene Panait Cerna