Parada Dorobanților, retrăire a istoriei, Evenimente in Tulcea

Parada Dorobanților, retrăire a istoriei

Piața Civică Piața Civică Tulcea TL 2.0 5 5 Parada Dorobanților, retrăire a istoriei

Salveaza in Foursquare
Parada Dorobanților, retrăire a istoriei

Institutul de Cercetări Eco-Muzeale Tulcea, în parteneriat cu Asociația 6 Dorobanți București, organizează duminică, 13 noiembrie 2011, ora 11:00, în Piața Civică din Municipiul Tulcea, o demonstrație cu caracter istorico-militar intitulată „PARADA DOROBANŢILOR ... retrăire a istoriei”.

În cadrul evenimentului cultural vor fi prezentate uniforme, armament, accesorii de echipament de epocă şi se vor desfăşura demonstraţii de mânuiri de arme. Manifestarea cuprinde şi o defilare a dorobanţilor pe traseul str. Unirii – str. Isaccei – str. Gloriei – Parcul Monumentul Independenţei.

Activitatea vizează redarea unor momente istorice, educarea comunității, şi în special a tinerilor, în spiritul și respectul valorilor trecutului față de tradițiile militare, de cunoaştere a momentelor importante ale istoriei locale şi naţionale, a aspectelor cotidiene ale vieţii ostăşeşti, omagierii militarilor şi civililor, care în momente dramatice ale istoriei şi-au făcut datoria faţă de patrie. Evenimentul este organizat de ICEM Tulcea în parteneriat cu Asociaţia „6 Dorobanţi” Bucureşti și constă în organizarea unei defilări a unui grup costumat în uniforma armatei române de la 1878 și prezentarea armamentului specific armatei române, în incinta Parcului Monumentul Independenţei. Manifestarea culturală va fi dedicată Zilei Dobrogei.

Cultivarea tradiţiilor ostăşeşti, prin reconstituirea (reenacment) unor evenimente militare şi prezentarea marelui public a tradiţiilor şi uniformelor purtate odinioară de soldaţii Armatei române. Reenactment este un concept nou, definit de un termen din limba engleza (acum un termen consacrat, prezent în toate limbile de circulaţie internaţională) ce înseamnă recrearea unei perioade sau a unui eveniment istoric, eventual, cât mai fidel. Acest tip de manifestări/acţiuni a luat o amploare deosebita în ultimii 15 ani, din ce în ce mai multe ţări având grupuri de pasionaţi ce se concentrează pe o anumita epoca / razboi / batalie sau se ocupă de mai multe epoci istorice. Reenacting-ul este o excelenta ocazie de a-i educa pe oameni, prezentându-le istoria într-un mod extrem de realist.

Evenimentul este susţinut financiar de Primăria Municipiului Tulcea prin proiectul TULCEA-505.

Pentru informaţii suplimentare vă puteţi adresa Compartimentului Relaţii Publice (tel/fax 0240 513231, relatiipublice@icemtl.ro), sau la sediul Muzeului de Istorie şi Arheologie Tulcea (tel. 0240 513626, history@icemtl.ro) .

2.0
Unde?

Piața Civică

Cand?