Clubul seniorilor la Biblioteca Județeană Panait Cerna, Evenimente in Tulcea

Clubul seniorilor

Biblioteca Județeană Panait Cerna Biblioteca Județeană Panait Cerna Tulcea TL 4.1 5 4 Clubul seniorilor

Salveaza in Foursquare
Clubul seniorilor
Clubul seniorilor se adresează atât persoanelor care au participat la cursurile de IT organizate de Biblioteca Județeană "Panait Cerna” –Tulcea, precum și tuturor seniorilor dornici să se relaxeze , socializeze și să comunice cu rudele.
  • 11.00-11.15 - Cuvânt de deschidere
  • 11.25– 11.40 - ”JUSTIȚIE”, de I.L. Caragiale, Spectacol de teatru al trupei ”Ambițioșii”
  • 11.40-11.50 - Microconcert susținut de elevii clasei a II-a de la Liceul de Artă ”George Georgescu” Tulcea
  • 12.00-12.40 - C.F.R., de I.L. Caragiale, Dovada de dragoste (anonim), Secretara distrată (anonim), Vrăjitoarea, de Nelu POPOACA, Spectacol de teatru al trupei ”Ambițioșii”

Sunt invitați să se alăture clubului cei 85 de participanți la cursurile de inițiere în utilizarea calculatorului pentru pensionari livrate de Centrul de formare al Bibliotecii din 2011 până în prezent.

De asemenea, trupa de teatru ”Ambițioșii” din Brăila va susține spectacolul  ”VRAJITOAREA, JUSTITIA și... IUBIREA”.  Această trupă este alcătuită în totalitate din pensionari – utilizatori ai Bibliotecii Județene ”Panait Istrati” din Brăila - fiind un exemplu de bună practică pentru toate cluburile de pensionari din biblioteci. Vor susține un micro concert și elevii clasei a II-a de la Liceul de Artă ”George Georgescu”coordonați de doamna învățătoare Pavel Viorica.

Anul 2012 a fost declarat de către Consiliul Uniunii Europene şi Parlamentul European drept "Anul european al îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii", propunându-şi consolidarea unei mentalităţi sănătoase de implicare activă a vârstnicilor în viaţa şi dezvoltarea socială şi economică a unei naţiuni, fără a fi discriminaţi în niciun fel.

Activități ale bibliotecii dedicate seniorilor tulceni până în prezent:

• Cursuri de inițiere în IT
    • Perioada:
      • - noiembrie 2011- noiembrie 2012
    • Rezultate:
      • - 10 cursuri livrate
      • - 85 de pensionari formați

Propuneri de activități pe anul 2013

• Ore de lectură – Nepoții citesc povești bunicilor
  • Seri dansante – la care se va servi , ceai, cafea și dulciuri
  • Concursuri gastronomice
  • Ateliere de creativitate – omul resursă – seniorii
  • Curs de limba engleză
  • Hai să comunicăm cu rudele pe Internet
  • Audiții muzicale
  • Vizionări filme - din cinematografia secolelor XIX – XXI
  • Întâlniri cu medici, personalități de seamă, pictori…etc.
  • Expoziții de pictură, fotografii – realizate de seniori

« August 2017 »
L M M J V S D

Anunta un eveniment!