Cafenea: Tulcea – multiculturală sau interculturală?, Evenimente in Tulcea

Cafenea: Tulcea – multiculturală sau interculturală?

Centrul Cultural Multietnic din municipiul Tulcea Centrul Cultural Multietnic din municipiul Tulcea Tulcea TL 4.0 5 11 Cafenea: Tulcea – multiculturală sau interculturală?

Salveaza in Foursquare
Cafenea: Tulcea – multiculturală sau interculturală?

Asociaţia pentru promovarea multiculturalismului – Etnopolis şi Asociaţia Centrul European pentru Diversitate – Centrul EUdivers Tulcea, în calitate de membri ai Şcolii Tinerilor cu Iniţiativă Interculturală – ŞTII organizează sâmbătă, 20 noiembrie 2010, ora 11.00, la Centrul Cultural Multietnic din municipiul Tulcea  cafeneaua publică cu tema “Tulcea – multiculturală sau interculturală?”.

La cafenea sunt aşteptati să participe tineri reprezentanţi a şase comunităţi etnice din judeţele Tulcea şi Brăila.

Parteneri ai evenimentului: Comunitatea Ruşilor Lipoveni din municipiul Tulcea şi Damona Serv SRL Tulcea.

În perioada 31 august – 4 septembrie a. c., Departamentul pentru Relaţii Interetnice a desfășurat la Tulcea, cu sprijinul Reprezentanței ONU – PNUD în România și al Institutului Național Democratic (IND) programul de training „Tinerii şi dezvoltarea oraşelor multiculturale”. Manifestarea a fost inclusă în calendarul național al „Alianţei Civilizaţiilor” şi a fost dedicată tinerilor activiști aparţinând grupurilor etnice din județele Constanța, Tulcea, Ialomița, Călărași, Brăila, Galați. Obiectivul general a fost acela de a ajuta tinerii din zona menționată să se implice mai mult în viața comunităților lor, să contribuie la progresul acestora, utilizându-și competențele  interculturale și calitațile de lider. În cadrul trainingului de la Tulcea s-a constituit grupul ŞTII, respectiv Şcoala Tinerilor cu Iniţiativă Interculturală.

Mai multe detalii: tinericuinitiativainterculturala.blogspot.com

4.0
Unde?

Centrul Cultural Multietnic din municipiul Tulcea