Ambasadorului Extraordinar şi Plenipotenţiar al Ucrainei în România, Evenimente in Tulcea

Evenimente

Prefectura Tulcea Prefectura Tulcea Tulcea TL 2.0 5 8 Vizita, la Tulcea, a Ambasadorului Extraordinar şi Plenipotenţiar al Ucrainei în România

Salveaza in Foursquare

Scopul vizitei sale în municipiul şi judeţul Tulcea este stabilirea contactelor de lucru cu conducerea judeţului, reprezentanţii cercurilor de cultură şi învăţământ, oamenii de afaceri, examinarea posibilităţii activizării cooperării bilaterale, realizarea unor proiecte reciproc avantajoase, întâlnirea cu comunitatea ucraineană din judeţul Tulcea, vizitarea locurilor istorice legate de istoria poporului ucrainean precum şi satelor unde locuieşte în mod compact minoritatea ucraineană.

Ca urmare a scopului declarat, Excelenţa Sa va avea întrevederi cu oficialităţile Judeţului Tulcea, prefectul judeţului Tulcea, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, primarul municipiului Tulcea, reprezentanţii Camerei de Comerţ,  Industrie şi Agricultură Tulcea, Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării şi cei ai minorităţii ucrainene din municipiul Tulcea.

În acelaşi scop, vor fi efectuate şi vizite de cunoaştere a judeţului Tulcea, urmând a fi efectuate deplasări către comunele Crişan şi Murighiol, localităţi tulcene în care locuiesc importante comunităţi ale minorităţii ucrainene.

Vizita oficială în judeţul Tulcea a Ambasadorului Ucrainei în România, Excelenţa Sa domnul Markiyan Kulyk  se va încheia în data de 5 iunie  a.c.

2.0
Unde?

Prefectura Tulcea

Cand?