14 Noiembrie - 135 de ani de la realipirea Dobrogei, Evenimente in Tulcea

14 Noiembrie - 135 de ani de la realipirea Dobrogei

Casa Avramide, Muzeul de Istorie și Arheologie, Muzeul de Artă Casa Avramide, Muzeul de Istorie și Arheologie, Muzeul de Artă Tulcea TL 4.9 5 1 14 Noiembrie - 135 de ani de la realipirea Dobrogei

Salveaza in Foursquare
14 Noiembrie - 135 de ani de la realipirea Dobrogei vezi galeria de imagini

De Ziua Dobrogei - Joi, 14 Noiembrie 2013, toți tulcenii sunt invitați să participe la evenimentele ce vor avea loc la Muzeul de Istorie și Arheologie din Parcul Monumentul Independenței, la Muzeul de Artă din str. Grigore Antipa nr.2 și la Casa Avramide din str. Progresului nr.32.

Muzeul de Istorie și Arheologie

10.30.   Lansare de carte

Sorin-Cristian AILINCĂI, Începuturile epocii fierului în Dobrogea. Cercetările arheologice de la Revărsarea, Isaccea, judeţul Tulcea

Din preistoria Dunării de Jos. 50 de ani de la începutul cercetărilor arheologice la Babadag (1962-2012). Actele conferinţei „Lower Danube Prehistory. 50 years of excavations at Babadag”, Tulcea, 20-22 septembrie 2012, Volum editat de Sorin-Cristian AILINCĂI, Alexandra ŢÂRLEA, Cristian MICU

Peuce, S.N. XI. Studii şi cercetări de istorie şi arheologie

11:00.    Vernisajul expoziției ȘTEFAN BORȘ ȘI GRIGORE MUSCULIU – DOUĂ PERSONALITĂȚI TULCENE DEMNE DE URMAT - Proiect expozițional realizat de ICEM Tulcea în colaborare cu Biroul Județean Tulcea al Arhivelor Naționale

11:00        Vernisajul expoziției MAMIFERE PREISTORICE DIN PODIȘUL MOLDOVEI - Expoziție organizată în colaborare cu Muzeul Vasile Pârvan Bârlad, Complexul Muzeal de Științele Naturii Ștefan Angheluță - Galați și Complexul Muzeal Județean Neamț

Muzeul de Artă

16.00.    Vernisajul expoziției FARMECUL GRAFICII DE ȘEVALET ȘI A STAMPELOR ÎN DONAȚIA THEODOR HRIB 2013

Casa Avramide

18.00. Vernisajul expoziției MEDALII ȘI DECORAȚII ROMÂNEȘTI DIN COLECȚIA MUZEULUI DE ISTORIE ȘI ARHEOLOGIE

19:00 - Muzică folk cu Cezar Petrovici - Cezar Petrovici s-a născut în 1958 la Bacău. Și-a petrecut copilăria în Focșani și Drobeta-Turnu Severin. A cântat în corul școlii și ca solist, a învățat să cânte la chitară la 13 ani, împreună cu un coleg de clasă. A absolvit Liceul Al.I.Cuza din Focșani și Politehnica București – Facultatea de Chimie Industrială.

Prima compoziție proprie, care de altfel a și rezistat timpului, bucurându-se de succes în orice împrejurare, Prințesa sau Cânt de menestrel, a fost compusă în anul 1978. În perioada 1978-1984 a compus și alte piese, pe versurile lui Adrian Păunescu și Mircea Micu și a participat la diverse manifestări culturale organizate la Casa de Cultură Grigore Preoteasa.

Faptul că, în 1984 a fost respins în ultimul moment de a urca pe scenă în spectacolul Cenaclul Flacăra pentru că numele Petrovici nu era potrivit, l-a determinat să nu mai participe la nici un concurs sau preselecție timp de 26 de ani. În tot acest timp a cântat doar pentru prieteni.

Profesional, a avut un traseu destul de sinuos: a lucrat în domeniul chimiei până în 1989, apoi a intrat în lumea publicității, a editat pentru scurt timp o revistă numită Birotica, a fost director de tipografie, tehnoredactor, iar din 2010 a reintrat în lumea spectacolului de muzică folk.

La Brăila, în anul 1878, s-au desfășurat festivitățile prilejuite de punerea în aplicare a art. 46 al Tratatului de la Berlin, prin care teritoriul dintre Dunăre și Marea Neagră revenea la patria-mamă. O divizie română a trecut Dunărea în Dobrogea, prilej cu care regele Carol I a adresat dobrogenilor o Proclamație:

“Locuitori de orice naționalitate și religie, Dobrogea - vechea posesiune a lui Mircea cel Bătrân – de astăzi face parte din România. Voi de acum atârnați de un Stat unde nu voința arbitrară, ci numai legea dezbătută și încuviințată de națiune hotărăște și o cârmuiește. Cele mai sfinte și mai scumpe bunuri ale omenirii: viața, onoarea și proprietatea sunt puse sub scutul unei Constituții pe care ne-o râvnesc multe țări străine. Religiunea voastră, familia voastră, pragul casei voastre vor fi apărate de legile noastre și nimeni nu le va putea lovi, fără a-și primi legitima pedeapsă. Armata română, care intră în Dobrogea, nu are altă chemare decât a menține ordinea și, model de disciplină, de a ocroti pașnica voastră viețuire. Salutați dar cu iubire drapelul român, care va fi pentru voi drapelul libertății, drapelul dreptății și al păcii. În curând provincia voastră, pe cale constituțională, va primi o organizațiune definitivă. Care va ține seama de trebuințele și moravurile voastre, care va așeza pe temelii statornice poziția voastră cetățenească. Iubiți țara la a cărei soartă este lipită de acum si soarta voastră.”

4.9
Unde?

Casa Avramide, Muzeul de Istorie și Arheologie, Muzeul de Artă

Cand?