Vineri, 21.05.2010, incepand cu orele 11.00 , la Sala de sedinţe a Inspectoratului Scolar Judetean Tulcea are loc conferinta de presa organizata cu ocazia inceperii activitatilor din cadrul proiectului „Tineri Foto-Reporteri pentru Comunitate”.

Proiectul este finantat de Uniunea Europeana prin Programul Tineret in Actiune, subactiunea  1.2 –Initiative ale tinerilor si este implementat la nivel judetean de Asociatia Centrul European pentru Diversitate in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean Tulcea, Consiliul Judetean al Elevilor si Institutul de Cercetări Eco-muzeale Tulcea.

În perioada 1 mai –  30 octombrie 2010 Asociaţia Centrul European pentru Diversitate (Centrul EU divers)  implementează în judetul Tulcea proiectul Tineri Foto-Reporteri pentru Comunitate (www.fotoatitudine.eudivers.ro).
Proiectul asociaţiei se desfăşoară cu finanţare din partea Comisiei Europene, in cadrul Programului Tineret in Acţiune – Sub-acţiunea 1.2 Iniţiative ale tinerilor, program gestionat de ANPCDEFP – Agenţia Naţionala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educaţiei si Formarii Profesionale.
Locatie: Tulcea, Sulina, Macin, Isaccea, Babadag.
Grupul tinta : Tineri cu varsta cuprinsa intre 14 si 19 ani.
Scopul proiectului :

• formarea tinerilor ca factori activi in societate, care isi folosesc resursele, ideile si aptitudinile pentru promovarea si susţinerea comunitatii.
  • sprijinirea tinerilor in formarea si dezvoltarea lor personala si profesionala.
  • creşterea gradului de implicare al tinerilor în activităţi extra-şcolare cu caracter socio-cultural .

Obiective specifice:

• 5 echipe de tineri a cate 10 – 15 participanţi, din oraşul si judeţul Tulcea, informate si instruite in domenii precum foto-jurnalism, oportunitati de dezvoltare si programe europene, management de proiect;
  • 10-15 tineri, selectaţi din rândul participanţilor iniţiali, implicaţi activ in promovarea comunitatilor lor prin intermediul foto-reportajelor, a expoziţiilor tematice si prin realizarea  lucrarii „Îmi promovez comunitatea”.

Obiective generale:
„Tineri Foto-Reporteri pentru Comunitate” incurajeaza tinerii sa respecte diversitatea, sustine dialogul intercultural, contribuind astfel la dezvoltarea sentimentului de toleranta, la prevenirea si combaterea prejudecatii, rasismului si a tuturor celorlalte atitudini care duc la excludere, prin intermediul fotografiilor si a reportajelor care vor surprinde aspecte din comunitatile in care traiesc. In acest mod se doreste, pe de o parte gasirea de solutii la problemele comunitatii si pe de alta parte folosirea resurselor si a abilitatilor pentru a o sustine si a promova acele caracteristici pozitive ale orasului de provenienta.
Principalele activitati:

• pregătirea si promovarea proiectului in liceele implicate si in întreaga comunitate;
  • înscrierea si selecţia participanţilor in proiect;
  • instruirea participantilor, prin cursuri, prezentari, munca in echipa, aplicatii practice;
  • strangerea de informatii despre comunitatea din care provin participantii in proiect, prin discutii cu localnicii, fotografiere pe urmatoarele subiecte:
  • „Somajul in randul tinerilor” – Macin; „
  • Comunitatea Rroma din Babadag”;
  • „Degradarea patrimoniului” – Sulina;
  • „Saracia in orasul meu” – Isaccea;
  • „Diversitatea etnica” – municipiul Tulcea
  • evaluarea si selectarea celor mai reusite foto-reportaje
  • redactarea, editarea si publicarea lucrarii „Imi promovez comunitatea”, cu informatii inedite din cadrul comunitatii din care provin finalistii din proiect.
  • promovarea rezultatelor proiectului, prin expozitii foto, articole, mass-media, prezentari in licee.

Activitatea de instruire se va axa pe doua componente (pe modelul informatie teoretica + aplicatie practica):

• Evaluarea proiectului si perspective de continuitate

La buna derulare a proiectului vor contribui:

• Institutul de cercetari Eco-Muzeale Tulcea
  • Inspectoratul Scolar Judetean Tulcea
  • Consiliul Judetean al Elevilor Tulcea

Articol scris de Orasul Tulcea gravatar

Site: http://www.orasul-tulcea.ro/
Vino sa descoperi orasul Tulcea! Fii la curent cu ce se intampla, zi de zi, in orasul nostru: stiri, evenimente, imagini din Tulcea si multe altele Citeste toate articolele scrise de Orasul Tulcea (144)

Daca preiei aceasta informatie, nu uita sa precizezi sursa: orasul-tulcea.ro Iti multumim!