Asociaţia Mâini Întinse, împreună cu partenerul Direcţia de Asistenţă şi Protecţie Socială Tulcea, şi-au propus să acţioneze în sensul stimulării implicării active şi responsabile a tinerilor din 3 licee tulcene în acţiuni care urmăresc cultivarea deprinderilor, competenţelor şi participarea civică efectivă a tinerilor prin folosirea unei metode non-formale ateliere tematice în vederea creşterii gradului de implicare şi participare a tinerilor la sesiuni de informare şi diseminare precum şi la acţiuni civice și au inițiat proiectul Start spre viitor finanțat de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Tulcea.

Prin acest proiect  ce se derulează în perioada 15 iulie 2013 – 15 noiembrie 2013  se va îmbunătaţi performanţa civică prin participarea tinerilor tulceni la acțiuni comunitare.

Proiectul va crea un mediu propice elaborării unui ghid informativ privind oportunităţile de implicare civică în comunitatea tulceană.
Parteneri atrași  sunt  Liceul Teoretic Grigore Moisil, Colegiul Economic Delta Dunării, Colegiul Dobrogean Spiru Haret Tulcea și Școala Gimnazială nr.14 Tulcea

Articol scris de Orasul Tulcea gravatar

Site: http://www.orasul-tulcea.ro/
Vino sa descoperi orasul Tulcea! Fii la curent cu ce se intampla, zi de zi, in orasul nostru: stiri, evenimente, imagini din Tulcea si multe altele Citeste toate articolele scrise de Orasul Tulcea (144)

Daca preiei aceasta informatie, nu uita sa precizezi sursa: orasul-tulcea.ro Iti multumim!