In perioada 1 aprilie -30 iunie 2010 in municipiul Tulcea se desfasoara „Profil de cartier”, proiect initiat de Asociatia Centrul European pentru Diversitate si finantat de Comisia Europeana prin Programul Tineret în Actiune, subactiunea 1.2 Initiative ale Tinerilor.

In cadrul proiectului au fost realizate 30 de postere ( 5 dintre ele tip graffiti , pe gips carton) si 80 de fotografii , ce vor face obiectul expozitiei „Culorile cartierului”. Lucrarile vor fi expuse in Piata Civica a municipiului Tulcea in ziua de 5 iunie 2010, incepand cu ora 18.00.

„Profil de cartier” include o secţiune de teatru şi dans stradal, care va fi pusă în valoare de spectacolul „Exprimă-te divers”, desfăşurat în Piaţa Civică în ziua de 6 iunie 2010, în intervalul orar 18.00- 19.00.

Viaţa în cartierele Dallas, Vest, Neptun –C5 , Monumentului va fi descrisă cu ajutorul mimei şi dansului tinerilor. Aspectul etnic specific al unor zone va fi redat prin evoluţia coregrafică a ansamblului rom „Phralipen” şi ansamblului ruşilor-lipoveni „Molodti”.

În perioada 3-6 iunie proiectul este popularizat prin momente de dans stradal .

În data de 3 iunie 2010, la ora 18.00, a avut loc în Piaţa Civică prima demostraţie de flash-mob prin dans din istoria municipiului Tulcea.

Parteneri proiect : Primăria municipiului Tulcea, Inspectoratul Şcolar Judeţean Tulcea , Fundaţia Judeţeană pentru Tineret Tulcea, Institutul de Cercetări Eco-Muzeale Tulcea , Liceul Teoretic „Grigore Moisil”, Liceul Pedagogic, Colegiul Tehnic „Henri Coandă”, Colegiul Economic „Delta Dunării”, Şcoala de Arte şi Meserii nr. 3 Tulcea , Comunitatea Ruşilor Lipoveni Tulcea .

Articol scris de Orasul Tulcea gravatar

Site: http://www.orasul-tulcea.ro/
Vino sa descoperi orasul Tulcea! Fii la curent cu ce se intampla, zi de zi, in orasul nostru: stiri, evenimente, imagini din Tulcea si multe altele Citeste toate articolele scrise de Orasul Tulcea (144)

Daca preiei aceasta informatie, nu uita sa precizezi sursa: orasul-tulcea.ro Iti multumim!