Apele le-au nenorocit viața. Asta spun zeci de sinistrați din județul Tulcea.

Oamenii îi mulțumesc Cerului ca i-a lăsat în viață, dar sunt disperați, pentru că nu știu ce se va alege de ei.

Apele fluviului au inundat deja mii de hectare de teren agricol și seî ndreaptă spre locuințele oamenilor.

Situația inundațiilor devine din ce în ce mai critică atât pentru cei afectați deja cât și pentru cei care, inevitabil, vor rămâne fără nimic.

Putem ajuta și putem să NU fim indiferenți la ce se întâmplă în jurul nostru!

Poți ajuta în două moduri:

1. Poți dona bani și alimente

• donații sub formă de alimente: apă, conserve, zahăr, făină, mălai, orez, conserve de mazăre, conserve de fasole păstăi, bulion, paste făinoase și, în general, alimente greu perisabile
  • donații sub formă de bani: în lei, în contul special creat pentru această campanie

RO 96 BRDE 370SV09321283700

deschis la BRD Sucursala Tulcea

Donațiile în alimente se vor aduce la sediul Crucii Roșii din Tulcea, Aleea Crucii Roșii Nr. 1

Persoane de contact:

• ec. Poșchină Simona
  • ec. Simona Covaliov – Director

Relații suplimentare se pot obține la telefoanele:

• 0240.512.213
  • 0724.267.743

Donațiile se vor îndrepta către oamenii din Ceatalchioi, Plauru, Patlageanca și Salceni, și în special în satul Pătlăgeanca, cea mai afectată localitate din județ.

2. Poți promova această campanie pentru ca și alții, prin intermediul tău, să afle despre situația celor din Delta Dunării și, poate, să ajute la rândul lor.

Ești blogger? Ai un site? Ai conexiuni în online? Atunci înseamnă că și tu poți face ceva! Credem că alocarea unui spațiu în site-ul tău pentru această campanie nu iți va afecta simțitor bugetul… Ne înșelăm? Sperăm să nu.

Mai jos ai la dispoziție o serie de bannere pe care le poți insera pe unde ai posibilitatea pentru a promova această campanie și pentru a le spune altora că și ei pot face ceva!

Toți cei care vor promova această campanie vor primi un link din prima pagina a site-ului iubesctulcea.ro, link activ până la 1 septembrie 2010

Campanie umanitara: Inconjurati de ape si necazuri

Gândește-te că diseară, când tu servești liniștit cina în confortul casei tale, acei oameni dorm și rabdă de foame și sete în podurile caselor lor, locul unde încă nu a ajuns apa…

Articol scris de Orasul Tulcea gravatar

Site: http://www.orasul-tulcea.ro/
Vino sa descoperi orasul Tulcea! Fii la curent cu ce se intampla, zi de zi, in orasul nostru: stiri, evenimente, imagini din Tulcea si multe altele Citeste toate articolele scrise de Orasul Tulcea (144)

Daca preiei aceasta informatie, nu uita sa precizezi sursa: orasul-tulcea.ro Iti multumim!