Un grav atac a avut loc în oraşul Mahmudia, situat la 30 de kilometri sud de Bagdad. 15 persoane şi-au pierdut viaţa, iar alte câteva zeci au fost rănite, în explozia unei camionete-capcană. Vehiculul plin cu explozibil a sărit în aer în parcarea unui spital din Mahmudia. Deflagraţia a lăsat în asfalt un crater de 10 metri. (realitatea.net)

Se întâmpla în Aprilie 2007, în Irak, într-o localitate ce poartă același nume cu al unei localități din județul Tulcea: Mahmudia.

Coincidența de nume de mai sus nu este însă singura. În lume mai există și alte localități cu nume comune cu cele din județul Tulcea:

• În Brazilia există localitatea Sulina, municipiu al regiunii Paraná – info
  • În Turcia există muntele Babadag, în apropiere de Fethiye, în sud-vestul Turciei, provincia Muğla. Are o înălțime de 1.969 metri și este renumit în rândul celor care practică zborul cu parapanta – info

Și lista de curiozități din județul Tulcea nu se oprește aici…

• există o serie de localități cu denumiri comune, atât în județul Tulcea cât și în județul Constanța: Ostrov, Horia, Mihail Kogalniceanu, Nicolae Balcescu, Pecineaga, Crisan, Dorobantu, Closca, Stejaru, Tudor Vladimirescu (fostul 23 August, fosta Independenta), Traian, Tichilesti, Mircea Voda, Satu Nou, Izvoarele
  • denumirile unor localități din județul Tulcea își au originile în limba turcă:
    • Nalbant – ”Potcovar
    • Murighiol – ”Lacul Violet
    • Agighiol – ”Lacul Amar
    • Sarichioi – ”Pământ galben” (nu din limba rusă așa cum, poate, credeai :) )
    • Babadag – ”Muntele Tatălui
    • Beștepe – ”Cinci coline
  • în Delta Dunării avem canalul Suez, canal ce poartă același nume cu cel din Egipt – info
  • în județul Tulcea există dealurile Carpați, având același nume cu cel al munților Carpați din România sau al munților Carpați de pe Lună

Nu-i așa că acum parcă vezi județul Tulcea cu alți ochi? :) Mai știi și tu alte curiozități legate de județul Tulcea?

Când mai prinzi câteva minute de timp liber, testează-ți nivelul de cultura generală și pe trivias.ro – o adevarata enciclopedie on-line, o imensa baza de date cu intrebari si raspunsuri, cu o acuratete de 99,9% in ceea ce priveste corectitudinea informatiilor

Articol scris de Orasul Tulcea gravatar

Site: http://www.orasul-tulcea.ro/
Vino sa descoperi orasul Tulcea! Fii la curent cu ce se intampla, zi de zi, in orasul nostru: stiri, evenimente, imagini din Tulcea si multe altele Citeste toate articolele scrise de Orasul Tulcea (144)

Daca preiei aceasta informatie, nu uita sa precizezi sursa: orasul-tulcea.ro Iti multumim!